Tělocvičná jednota Sokol v Orli

Těžko by se našel někdo, kdo by neznal vlasteneckou a tělovýchovnou organizaci Sokol. Její počátky se datují do roku 1862, kdy vznikla Tělocvičná jednota pražská, pozdější Sokol pražský. Známá je také myšlenka hromadných cvičení, tzv. sokolských sletů, jejichž iniciátorem byl jeden ze zakladatelů Sokola, národní buditel Miroslav Tyrš.

Založení Sokola v Orli

I když to trvalo skoro šedesát let, také v Orli byla Tělocvičná jednota Sokol založena. Došlo k tomu 7. března 1920, z podnětu starosty obce Josefa Nepivody z č. 48. Toto datum nebylo zvoleno náhodně – šlo o sedmdesáté narozeniny T. G. Masaryka, a tedy o jeden z mnoha projevů úcty k prvnímu prezidentovi republiky.

První cvičení

Dva měsíce po ustavení jednoty proběhla první cvičební hodina orelských sokolů. Ve cvičení se poté pokračovalo dvakrát týdně. Aby organizace získala prostředky na zakoupení tělocvičného nářadí, pořádala akademie, besídky, koncerty, plesy, merendy a další společenské akce. Stala se tak významným kulturním činitelem v obci. Měla dokonce vlastní knihovnu.

Kde cvičit

Tělocvičná jednota se při své činnosti potýkala s potížemi, které se týkaly prostor ke cvičení. Uvažovalo se sice o výstavbě sokolovny, dokonce byly již zpracovány plány, nakonec se však cvičilo v sále hostince č. 19 U Bílého lva. Venkovní hřiště pro cvičení sokolové získali, když zakoupili pozemek při levé straně silnice na Kunčí. Zvažovalo se, jak s ním naložit, plánovaly se například i kabiny pro hřiště. Zároveň se pozemek mimo dobu velkých cvičení pronajímal k obdělávání. V padesátých letech dvacátého století byl však rozprodán na stavební parcely. Současné hřiště na severozápadním okraji obce poblíž silnice k Vlčnovu bylo vybudováno až v roce 1963.

Reorganizace a éra fotbalu

Činnost Sokola zastavili za okupace nacisté v roce 1941, kdy byla organizace rozpuštěna a její majetek zabaven. Jednota se zvolna obnovovala po osvobození, aby po roce 1948 byla komunistickou mocí postupně reorganizována a začleněna do Československého svazu tělesné výchovy. V Orli se cvičilo a sportovalo dál. Zásadní mezník přitom znamená rok 1969, kdy byl v naší obci založen oddíl kopané Tělovýchovné jednoty Sokol Orel, který funguje dodnes, byť již bez „Sokola“ ve svém názvu.