Odpady shromažďované ve sběrném místě

Objemný komunální odpad

Objemný komunální odpad, který nelze vzhledem k jeho tvaru, hmotnosti a objemu umístit do popelnic. Jedná se zejména o následující odpad: matrace, koberce, peřiny, polštáře, deky, lina, kusy nábytku, textilní odpad, boty, lyže, sáňky, velkoprostorové plachty, WC, umyvadla, vany, lustry atd.  Nepatří sem stavební odpad nebo zemina.

Papír a karton

Papír a karton odebíráme odděleně a bez příměsí plastových prvků. Tento sběr, pokud bude určen pro děti ze školky či školy do soutěže ve sběru papíru, prosím přineste zvážený. Veškerý výtěžek z prodeje bude předán ZŠ a MŠ Orel.

Sklo

Bílé, barevné a tabulové sklo bude shromažďováno do příslušného sběrného kontejneru. Do kontejneru nepatří porcelán, zrcadlo, drátosklo, autosklo. I nadále je možno sklo ukládat do kontejneru na sběrných hnízdech.

Plasty

Shromažďování plastů bude probíhat stejně jako u skla nadále na sběrných hnízdech. Zde jsou pro plasty připraveny kontejnery – zvony. Pokud někdo shromažďuje doma plasty do pytlů, které se nevejdou do zvonu, je možné je uložit ve sběrném místě. Nebo plastový odpad větších rozměrů, který se nevejde do otvorů ve zvonech, také možno odevzdat ve sběrném místě. Je zbytečné tyto plasty odkládat vedle zvonů, které poté dělají nepořádek a nedělají dobrou vizitku obci.

Kovy

Veškeré kovové odpady neznečištěné závadnými látkami, včetně plechovek od potravin a nápojových plechovek. Vše neznečištěné potravinami a chemickými látkami. V budoucnu sběrná hnízda rozšíříme o kontejnery na kovové obaly, čisté plechovky od potravin a nápojů.

Jedlé oleje a tuky

„Do kanalizace tuky nepatří, chraňte si svůj majetek.“

Ve sběrném místě je umístěna plastová nádoba, do které Vám bude umožněno ukládat upotřebené potravinářské oleje a tuky v pevných obalech (v PET lahvích, kanystrech) – vychladlé a přeceděné.

Zpětný odběr elektrozařízení

Ve sběrném místě lze bezplatně odevzdat vysloužilé elektrozařízení – televize, rádia, počítače, autorádia, drobné elektrozařízení, dom. nářadí, lednice, pračky, mrazáky, mikrovlnné trouby, žárovky a lineární zářivky, vysloužilé baterie atd. Vysloužilé elektrozařízení musí být odevzdáno kompletní a musí mít charakterdomácího charakteru, tzn. nesmí být z podnikatelské činnosti! Spolupracujeme s několika kolektivními systémy zabývajícími se zpětnou likvidací elektrospotřebičů – Asekol, Elektrowin a Ecobat.

Za pekárnou je umístěn červený stacionární kontejner pro malá elektrozařízení a baterie.

elekočervený kontejnerelektro

Pneumatiky

Pneuservisy a prodejci pneumatik jsou povinni odebírat použité a vyřazené pneumatiky bez nároku na úplatu od zákazníka po celou provozní dobu a bez vázání odebrání použitých pneumatik na nákup nových pneumatik.

Zpětný odběr pneumatik zajišťuje nezisková společnost s ručením omezeným ELT Management Company Czech Republic (Eltma). Veškeré informace i síť sběrných míst získáte na www.eltma.cz.

Sezam míst:

sezam míst

Druhým systémem zpětného odběru je MŽP seznam míst povinných osob pro odběr pneumatik.

Seznam míst:

• CHALUPA MOTORS, s.r.o.
  • Iveco Czech Republic, a.s.
  • Libor Novák, fyzická osoba
  • NAPA TRUCKS, spol. s r.o.
  • Pneutip, s.r.o.

Jelikož nám není lhostejné životní prostředí, rozhodli jsme se umožnit občanům odevzdat použité pneumatiky v našem sběrném místě na místo toho, aby nám pneumatiky končili v příkopech a nebo v kontejneru na hřbitovní odpad.

Odpady NEshromažďované ve sběrném místě Obecního úřadu Orel

Odpady z provozu motorových vozidel

Občanům doporučujeme nechávat odpady vzniklé při opravě a údržbě motorových vozidel (oleje, filtry, brzdové kapaliny, chladicí směsi a jiné závadné látky) příslušným servisům, které jsou na nakládání s výše uvedenými odpady odborně zařízeny.

Léky

Nepoužité a vyřazené léky odevzdávejte zpět do lékáren.

Stavební odpady a zemina

Cihly a jejich úlomky, zbytky tvárnic, betonové zbytky, střešní krytina a její úlomky, dlažby, obklady a zemina nejsou komunálními odpady a jejich materiálové využití, odstranění či uložení řeší původce sám.

Občan